سرچ دانلود

چرا خواص گرافیت و الماس متفاوت است - سرچ دانلود

دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

چرا خواص گرافیت و الماس متفاوت است

دسته بندی : آموزش تاریخ : سه شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۶

چرا خواص گرافیت و الماس متفاوت است

چرا خواص گرافیت و الماس متفاوت است

شاید برای شماهم سوال پیش آمده باشد که چرا با وجود یک نوع پیوند شیمایی در الماس و گرافیت که در هر دو نیز تنها اتم های کربن موجود است، رفتار و خواس متفاوتی دارند. امروز در وبسایت سرچ دانلود دلیل اینکه چرا خواص گرافیت و الماس متفاوت است را شرح میدهیم.

علت این تفاوت در رفتار و خواص مربوط به چگونگی اتصالات و پیوندهای شیمایی در بین گرافیت و الماس میباشد. در گرافیت اتم های کربن به صورت شش ضلعی های پیوسته ای شبیه به یک لانه زنبور به یکدیگر پیوند داده شده اند و در یک سطح گسترده اند. لایه های شش ضلعی ساخته شده با قرار گرفتن بر روی یکدیگر حجمی را تشکیل میدهند که به آن گرافیت گفته میشود. واضح است که در اتصال گرافیت دو نوع ساختار وجود دارد که ساختار اول با اتصال بین اتم های کربن هر لایه را تشکیل میدهند و از نوع پیوند کوالانسی میباشند. نوع دوم اتصال لایه ها را به یکدیگر متصل میکند و از نوع اتصالات اولیه پیوندهای اتمی نیست بنابراین پیوند دوم ضعیفتر از اتصال اولیه که یک پیوند کوالانسی است میباشد.

در مقابل ساختار لایه‌ای گرافیت، الماس دارای یک ساختار شبکه‌ای است. در گرافیت پیوندهای اولیه یعنی پیوندهای اتمی تنها در یک سطح (در یک وجه) برقرار می‌‌شود، در حالی که در ساختار الماس این پیوندها به صورت شبکه‌‌ای سه بعدی فضا را پر می‌‌کنند. در ساختار گرافیت هر اتم کربن با سه اتم کربن دیگر اتصال اتمی از جنس کوالانسی ایجاد می‌‌کند، در حالی که در ساختار الماس هر اتم کربن با چهار اتم کربن دیگر پیوند اتمی و از جنس کوالانسی برقرار می‌نماید.

با توضیحاتی که راجع به تفاوت‌‌های ساختاری گرافیت و الماس داده شد، مشخص می‌‌گردد که دلیل نرمی گرافیت و سختی الماس در چیست. همانطور که دیدید ،ساختار مواد از طریق نوع، تعداد و چگونگی پیوندهای تشکیل دهنده مواد، تاثیر به سزایی در خواص مواد دارد. بنابراین از طریق مطالعه در ساختار مواد، بسیاری از رفتارها و خواص آنها را می‌‌توان پیش‌‌بینی کرد. همچنین برای دستیابی به برخی خواص ، می‌‌توان ساختار را متناسب با آنها طراحی نمود.

به این پست امتیاز دهید.
از این مطلب راضی بودید؟لطفا به آن امتیاز دهید.
به کانال تلگرام سایت ما بپیوندید Download
44 views مشاهده
دیدگاه کاربران انتشار یافته : 0 - در انتظار بررسی : 0
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.